Turistická oblast Brdy a Podbrdsko

Brdy a Podbrdsko

Nedotčená příroda uprostřed Čech

Kousíček od našeho muzea začíná jiný svět. Svět, kde si příroda žije svým vlastním životem a ukazuje nám svoji neuvěřitelnou moc a krásu. Ani se nechce věřit, že jsme pořád ještě ve středních Čechách, na dohled od Prahy, Plzně i Českých Budějovic.

Brdy jsou synonymem pro hluboké nekonečné lesy, skvělé vyhlídky i tajemná zákoutí. Návštěvníci sem jezdí načerpat novou energii na další všední dny. Pozůstatky nedobytných hradů a tvrzí lákají příznivce historie. A kolem toho se rozprostírá venkovská krajina Podbrdska s pohádkovými zámky a technickými unikáty připomínajícími těžební činnost. V Brdech a Podbrdsku Brdy si to užije každý z vás.

Ideální cíl krátkých výletů i dovolených

Velkým benefitem Brd a Podbrdska je blízkost velkých krajských měst a Prahy. Oblast je tak skvělou volbou na odpolední únik z města i sobotní celodenní výlet. Množství přírodních, architektonických a technických památek ji ale předurčuje i jako ideální prázdninovou a dovolenkovou destinaci.

Brdy pěšky nebo na kole?

Brdy i Podbrdsko jsou protkány řadou turistických a cykloturistických tras. Vyrazit na pěší výlet tady může vášnivý turista, jehož cílem je zdolání co nejvíce kilometrů a vrcholů, i rodiny s malými dětmi nebo senioři toužící po krátké procházce s příběhem. Turistických tras různé náročnosti i zaměření tu najdete nepřeberné množství.

Začít s pěšími výlety můžete třeba u nás v Rožmitále pod Třemšínem. Při vycházce po našem městečku si prohlédnete to nejlepší, co bychom chtěli našim návštěvníkům ukázat. Samozřejmě kromě našeho muzea:-)

Kdo dává před nohami přednost kolu, přijde si v Brdech a Podbrdsku také na své. Čekají ho adrenalinové výšlapy i poklidné vyjížďky přírodou nebo po památkách. Z nabídky cyklotras si vyberou sportovci i rekreační cyklisté.

CHKO Brdy, Jindřichova skála

Zážitky pro děti i rodiče

Vzdát se výletů jenom proto, že máte malé děti, by byla velká škoda. My ale zároveň dobře víme, že naplánovat výlet s dětmi tak, aby si zážitek odnesli děti i jejich rodiče, není snadné. Proto jsme naše expozice v Podbrdském muzeu koncipovali interaktivně. Děti si mohou spoustu věcí vyzkoušet na vlastní kůži. Mohou se převléct za rytíře nebo princezny, potěžkat si meč nebo otestovat pranýř. Nechybí vnitřní dětský koutek ani venkovní hřiště.

Podbrdské hrady a zámky pořádají pro děti prohlídky se strašidly a princeznami, v Hornickém muzeu se děti (i rodiče) svezou vláčkem nebo po obří skluzavce.

Unikátní technické a vojenské památky

Vojenští fandové budou z Brd nadšení. Oblast byla po dlouhá desetiletí využívána armádou jako výcvikový prostor a stopy vojenské minulosti jdou tu dodnes patrné. To platí i o druhé důležité kapitole Brd a Podbrdska, která byla spojená s těžbou a zpracováním železa, stříbra, rud a dalších kovů. Takovou symbiózu vojenských a technických památek s krásnou přírodou nenajdete nikde jinde.

Brdy a Podbrdsko jsou celoroční destinací

Na výlet nebo dovolenou k nám můžete přijet v jakoukoli roční dobu. Od jara do podzimu si užijete přírody a památek, v létě se schladíte ve stínu brdských lesů, přidáte osvěžení v některém z koupališť nebo bazénů a ochutnáte produkty našich pivovarů.

V zimě vyrazíte objevovat výhledy, které zůstávaly skryty za listy stromů a keřů. Pěšky nebo na běžkách, záleží jen na vás.

Proč byste měli přijet k nám do Rožmitálu pod Třemšínem?

Jedním důvodem je jistě návštěva Podbrdského muzea. Dalším pak důležitá osobnost našeho města a českých Vánoc obecně. Přijeďte se podívat, kde žil Jakub Jan Ryba, kde hrával na varhany a kde složil svoji Českou mši vánoční. Nebo se vydejte na některou z kulturních akcí, která se koná ve městě nebo v rožmitálském zámku. A vypravit se na Třemšín, nejvyšší horu jižní části Brd, kterou Jaroslav Vrchlický nazval králem brdských lesů, je ve městě pod Třemšínem skoro povinnost.

Těšíme se na vaši návštěvu v našem muzeu i v našem kraji. Bude to stát za to!

Více informací o Turistické oblasti Brdy a Podbrdsko najdete na webu www.brdyapodbrdsko.cz.

Autor: Pavel Kovařík, Brdy a Podbrdsko