Zkušení výtvarníci z Blatné vystaví své Hlavy v Podbrdském muzeu
Po dlouhé době se do galerie Podbrdského muzea vrací výtvarné umění. Hlavy. Tak se jmenuje výstava dvou umělců, která ji v říjnu zaplní. Co na ní návštěvníci uvidí?
Prvním vystavujícím je malíř Josef Synek (1944). Celý svůj život prožil v Blatné. Pracoval jako automechanik v tamním Rybářství a ve volných chvílích se věnoval malování. Dva roky před důchodem se své malířské vášni věnoval už na volné noze. Dodnes maluje každý den. Z neškoleného amatéra se postupně stal autorem, kterého respektují i odborní kritikové.
Obdivovatel Vincenta van Gogha si od svého vzoru vzal pestrou barevnost a vysoké vrstvy barvy. Na rozdíl od zádumčivého expresionisty ale Josef Synek ve své malbě nezapře svou jemnou, optimistickou povahu. Maluje krajiny, města, svou milovanou Blatnou, ale i květiny, zvířata či portréty – hlavy. Vše čistými, zářivými barvami, ve stylu, který můžeme označit za naivní. Všechny nabízejí divákovi možnost vstoupit do světa barevných ploch prozářených nejen sluncem, ale také potěšením, které malba přináší svému tvůrci. Ta se pak přenáší i na diváka. „Já pořád maluju jako dítě, jak říká můj zeť. Když byly vnučky malé, tak prý návštěvy nepoznaly, co jsem maloval já a co ony. A já na to: Vždyť to je dobře, Picasso taky říkal, že v patnácti maloval jako Raffael a pak se celý život snažil malovat jako dítě. Teprve teď na stará kolena začínám tušit, co to malování je,“ říká Josef Synek.
Druhým autorem výstavy je architekt Vlastimil Teska. Také on má silnou vazbu na nedaleké Blatensko. Pochází z Písku, kde dodnes vyučuje na Vyšší odborné škole restaurátorské, střídavě žije v Praze v v Chobotu u Blatné. Coby designér a interiérový architekt je autorem řady obytných i pracovních interiérů a prostorových objektů, zejména židlí a stolků. Pečlivě pro ně vybírá ušlechtilé materiály – masivní i exotické dřevo kombinované se sklem či kovem. Některé z jeho prostorových objektů uvidíme i v Rožmitále. Hlavy se pak objevují zejména v jeho cyklu grafik vytvořených technikou mezzotinty, v níž ztvárnil řadu svých známých, přátel i vlastní autoportrét.
Na rožmitálské výstavě tak uvidíme hlavy v nejrůznějším pojetí – od zasněných andělů Josefa Synka až po zšeřelé grafické studie Vlastimila Tesky. Při přípravě výstavy došlo i na téma hlavy – portrétu, který je dodnes pro nás záhadou – skutečné podoby rožmitálského učitele a hudebního skladatele Jakuba Jana Ryby. Chcete vidět, jestli se toto téma dostalo i na některé z vystavených děl? Přijďte se podívat na výstavu Hlavy do Podbrdského muzea! Máte možnost až do neděle 1. listopadu, od úterý do neděle, vždy od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin. Vstupné na výstavu je dobrovolné.